Levhart

12. ledna 2011 v 12:42 | Moniska |  Kočkovité šelmy
Levhart je známý svým charakteristickým vzorem srsti, který mu zaručuje dokonalé maskování. Má neobyčejně bystré smysli a jo obávaným lovcem.


                        Způsob života
Po většinu svého života je levhart samotář a žije na přesně vymezeném území. Vyjímkou představuje pouze období rozmnožování, kdy se zvířata obou pohlavý setkávají a doba kterou tráví mláďata společně s matkou. Důvodem je ta skutečnost, že kdyby v jednom teritoriu bylo více levhartů, představovali by navzájem silnou konkurenci a plašili by zvěř. Levhart si stejně jako ostatní kočkovité šelmy značuje své území močí a hlubokými drápanci na kmenech stromů. Tam kde je hodně zvěře jsou území levhartů menší než v oblastech, kde je jich málo. Samec má teritorium obvykle větší než samice.


Zdroj obrázku-digimanie.cz

                   Rozmnožování
Doba rozmnožování je jedinou příležitostí kdy se zvířata setkají a tráví spolu 6-7 dní. Samice láká samce k páření tím, že postřikuje okolí svou močí. Samec se o svá mláďata nezajímá a hned po páření se vrací do svého teritoria. Březost trvá přibližně 3 měsíce a samice rodí obvykle dva něbo tři mláďata. Mláďata se rodí slepá a jsou plně odkázána na péči matky. Váží pouhch 430-570 gramů.

Zdroj obrázku-vejnar.com

                   Potrava a způsob lovu
Levhart vyráží na lov za svítání nebo v noci. Při lovu kombinuje číhání s bleskovím útokem. Levhart je velmi inteligentní zvíře a dovede posodit situaci a využít vhodnou příležitost pro útok. Někdy dokonce neslyšně číhá na větvi a skočí na kořist seshora, většinou se ale neslyšně plíží a vrhne se na ni několika dlohými skoky. Levhart zabíjí svou kořist rannou do tlapy do vazu nebo stisknutím šíje zuby. Ulovenou kořist která je obyčejně stejně těžká nebo dokonce těžší než on sám si dotáhne na strom aby ji uchránil před jinými šelmami. Když se levhaŕt nasytí, většinou se jde napít. Levhart loví-paviány, prasata, antilopy malé savce a ptáky.


Levhart na stromě
Zdroj obrázku-naturfoto.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bigl-benny bigl-benny | Web | 12. ledna 2011 v 13:33 | Reagovat

jojo promin...musela sem uklizet a nefungoval mi net....du na to :)

2 Regulus Regulus | 23. listopadu 2015 v 13:13 | Reagovat

Mně se líbí jak loví lidi a jejich psy:-)
Je velmi přizpůsobivý, dokáže žít i ve městech. V noci vybírá popelnice nebo loví domácí zvířata. Díky jeho opatrnosti je těžké ho najít a tak se jejich počty někde hezky zvyšují.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama